Ne nadarmo se říká, že tělocvičny v době největšího vytížení páchnou…

Speciální vůně posilovnz se skládá z: potu, pachu odpařovaných nelegálních steroidů, sladce vonící proteinových koktejlů a, jak už jste uhodli, prdů.

Sportovní nadšenci přikládají velký význam stravě, která odpovídá jejich tréninku. Zejména kondiční a siloví sportovci konzumují zvýšené množství bílkovin, aby umožnili optimální růst svalů.

Dr. Michal Gleich (39), odborník na fitness a výživu, v rozhovoru pro nás vysvětluje: „Konzumace „nadýmajících“ potravin, jako je plnotučné mléko, tučné sýry, müsli, celozrnné pečivo nebo luštěniny a ovoce, může způsobit zvýšenou tvorbu vzduchu ve střevech. Je to zcela přirozené, i když nepříjemné.“ To je častý jev, zejména při cvičení, protože cvičení stimuluje činnost orgánů, a tedy i trávicího systému.

Dr. Gleich pokračuje: „Když jíme, s každým soustem se do našeho těla dostává vzduch. Část z nich uniká ze žaludku v podobě říhání, zatímco zbytek pokračuje do střev, kde se střetává s trávicími plyny. Tato směs chce jít ven – jako prd. Čím větší je tlak směsi vzduchu a plynu na náš svěrač, tím hlasitější je prd.“

Kromě toho může dojít k proteinovým prdům, pokud je najednou zkonzumováno příliš mnoho bílkovin, například ve formě koktejlů. „Vzhledem k vysokému množství nemůže tělo aminokyseliny obsažené v bílkovinách zcela rozložit, než se dostanou do střeva. Nemetabolizované bílkoviny jsou pak nejprve rozloženy střevními bakteriemi, což vede ke vzniku plynů,“ dodává osobní trenér Flavio Treppner.

Jak to funguje s vyrovnáváním tlaku?

V důsledku určitých kontrakcí při kondičních cvičeních mohou tyto plyny opouštět tělo nekontrolovaně a náhleji, než je žádoucí. Treppner: „Zejména při tréninku nohou a břicha je břicho vystaveno velkému tlaku, který musí vyjít zase jinde.“

Prdění při sportu neprospívají jen některé živiny nebo pohyby – podle atletického trenéra Dr. Gleicha za něj může i vlastní dýchání: „Za normálních okolností se vzduch při nádechu dostává do plic průdušnicí. V závislosti na intenzitě tréninku může při nadměrné zátěži dojít k jakémusi „lapavému dýchání“.“ Části dechu se dostávají do trávicího traktu jícnem. Výsledkem je vzduch v břišní dutině, který se projeví zvýšeným tlakem.

▶︎ Tipy odborníka na fitness: „Soustřeďte se na dýchání, zejména při velké námaze, aby se do trávicího traktu dostalo co nejméně vzduchu. Proti tomu můžete alespoň mírně bojovat zdravými čaji, jako je fenykl nebo fenyklový kmín s anýzem, protože mají pozitivní vliv na trávicí trakt,“ říká doktor Gleich. Vychlazené čaje je vhodné pít i jako osvěžení během tréninku.

Prdět jako profesionálové

Měli by se co nejméně nadýmat, jinak hrozí nepříjemné bolesti žaludku. Jak naši odborníci řeší nepříjemnou situaci, kdy musí při sportu vypustit vzduch? „Etiketa samozřejmě velí neznečišťovat bez ustání své okolí. Ale když to nejde jinak, hledám prázdný roh a je to,“ přiznává Treppner.

Dr. Gleich si s humorem bere na paškál i výhružný prd: „Krok 1: Úsměv. Krok 2: Znovu se usmějte, a to nejlépe tak hlasitě, aby to přehlušilo prdění.“

Vážně: „Stává se mi to, stává se to mým sportovcům, dokonce i olympijským vítězům v soutěžích. Kontrolujte dýchání a soustřeďte se na zátěž. Pak to bude fungovat i s vyrovnáváním tlaku.“

Proč musíme při kondičním tréninku prdět?