I přes vysoké teploty se mnoho lidí nechce obejít bez sportu. V zásadě to není problém! Při cvičení v horku byste však měli mít na paměti několik věcí.
Nejdůležitější věc v tomto počasí: buďte v klidu. V podstatě však neexistuje žádné omezení, kolik stupňů nebo více byste neměli dělat žádný sport! A: dostatek pohybu vás může dlouhodobě chránit před horkem!
Prof. Dr. med. Rüdiger Reer, zástupce mluvčího katedry sportovní a tělovýchovné medicíny na univerzitě v Hamburku. „Před horkem se nejlépe chrání ti, kteří pravidelně cvičí. Tělo se lépe přizpůsobuje vnějším podmínkám, sportovec se lépe potí a ztrácí méně elektrolytů než netrénovaný člověk. Nejhorší by bylo vynechat cvičení kvůli horku, protože tělo by se rychle vyčerpalo.“
Kdy je nejlepší trénovat?
Využijte chladnějšího období, nejlépe ranních hodin, protože tehdy ještě není tak vysoká zátěž ozonem. „Snižte intenzitu, dělejte více přestávek, pijte dříve, než dostanete žízeň. Monitor srdečního tepu je dobrý způsob, jak kontrolovat intenzitu.
Ideální hodnota pro vytrvalostní sporty se liší v závislosti na věku a typu sportu. Například pro běh si to můžete zhruba spočítat: 220 minus věk krát 0,7. Dbejte na to, abyste nosili vzdušné oblečení, voděodolný opalovací krém a trénovali pokud možno v lese nebo ve stínu,“ vysvětluje Reer.
Proč je sport v horku namáhavější?
Když je více než 30 stupňů, je i mírná jízda na kole obtížná. Jaký je k tomu důvod? Reer: „Za normálních okolností potřebuje tělo při sportu energii pro svaly. Při vysokých teplotách však potřebujete další energii, aby se vaše tělo nepřehřálo.
Díky teplotní kompenzaci je k dispozici méně energie pro fyzickou námahu. Navíc tělo ztrácí více tekutin a elektrolytů, což dále snižuje výkonnost.
Kdo by měl být při cvičení v horku obzvláště opatrný?
Cvičení ve vysokých teplotách není vhodné pro každého. Opatrné by měly být zejména děti a starší lidé. Důvod: jejich potní žlázy pracují méně efektivně, což může rychle vést k přehřátí a nadměrným nárokům. „Obzvláště opatrní musí být také lidé s již existujícími onemocněními, např. kardiovaskulárního systému. Nejlepší je předem se poradit s lékařem,“ říká odborník.
Na co je třeba dávat pozor při vysokých hodnotách ozonu?
V létě je znečištění ozonem často obzvláště vysoké a kromě horka může organismus zatěžovat. Reer: „Ozon dráždí plíce, což je nebezpečné zejména pro lidi s plicními chorobami.“ Kromě toho je 10-20 % lidí považováno za osoby citlivé na ozon – mají horší ovzduší při vysokých koncentracích. Tip: Pokud se chcete ozonu co nejvíce vyhnout, měli byste cvičit ráno nebo v místnosti.
Které sporty jsou obzvláště vhodné?
Samozřejmě je samozřejmé, že když svítí slunce a teploty jsou vysoké, je třeba se jít koupat. Tím se svaly osvěží a zároveň procvičí. „Vhodné jsou také sporty s větrem, jako je inline bruslení nebo jízda na kole. Proud vzduchu pomáhá zabránit přehřátí, protože ochlazuje tělo zvenčí,“ říká Reer.
Ale pozor: i to může rychle vést k přetěžování. „V zásadě můžete provozovat jakýkoli sport, ale vždy byste se měli přizpůsobit horku a nikdy necvičit na prudkém poledním slunci.
Kdy mám přestat cvičit?
Extrémní horko představuje pro tělo další zátěž. Proto to nepřehánějte! Pokud máte některý z následujících příznaků: Bolest hlavy, nevolnost, pocit horka v hlavě, závratě, neklid, zimnice, slabost, únava, zrychlený puls, pokles krevního tlaku nebo poruchy vidění, měli byste rozhodně přestat cvičit!
„V takovém případě trpíte nemocí z horka. Okamžitě přestaňte cvičit, jděte do stínu, napijte se a v případě potřeby si dejte nohy nahoru. Pokud se příznaky nezlepší, vyhledejte lékaře,“ varuje odborník.